ACER CAPPADOCICUM Gled. – javor kapadocký

Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité

Acer cappadocicum

Rozšíření: Severovýchodní Turecko, severní Írán, Kavkaz (Rusko, Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie), Afghánistán, Himálaj (Pákistán, severní Indie, Tibet, Nepál, Sikkim, Bhútán), Čína. Druh s několika poddruhy a varietami, řazený do sekce Platanoidea. V ČR se objevuje pouze zřídka, většinou jako sbírková dřevina arboret. Mohutný exemplář roste v zámeckém parku ve Vrchlabí.

Ekologie: Slunná až poloslunná dřevina, daří se jí na bohatších, vlhčích, písčitohlinitých až hlinitých půdách. Roste hlavně ve vlhčích podhorských opadavých lesích s ročními srážkami v rozmezí od 700 do 3000 mm.
V Turecku v Pontském pohoří roste společně například s Abies nordmanniana, Picea orientalis, Castanea sativa, Fagus orientalis, Acer trautvetteri. V pohořích Kavkazu s druhy Acer velutinum, Albizia julibrissin, Fagus orientalis, Gleditschia caspica, Quercus castaneifolia, Pterocarya fraxinifolia, Tilia caucasica, Ulmus glabra, Zelkova carpinifolia, Buxus hyrcana, Ilex aquifolium, Rhododendron spp. atd. V oblastech Himálaje v pásmu opadavých lesů s Quercus semecarpifolia, Q. floribunda, Acer acuminatum, Acer pectinatum, Celtis australis, Taxus wallichiana, Juglans regia, Corylus jacquemontii, Tsuga dumosa, Betula utilis, Larix griffithiana, Rhododendron spp. V Číně např. s Platycarya strobilacea, Quercus glandulifera, Q. aliena, Betula utilis, Sorbus pteridophylla, Pentapanax spp., Picea likiangensis. Kvete v květnu až červnu, plody dozrávají během října.

Acer cappadocicum

Popis: Opadavý jednodomý strom, 10–20(–30) m vysoký, s bohatě větvenou košatou korunou. Borka šedohnědá, hladká, se světlejšími béžovými pruhy. Letorosty zelenavé až načervenalé, lysé, ojíněné, starší větvičky nerozpraskané, lesklé. Pupeny vstřícné, kryté 5–8 páry brvitých šupin, koncový největší. Listy dlanitě laločnaté se (3–)5–7 celokrajnými vejčitě trojúhelníkovitými zašpičatělými laloky. Řapík lysý, 3–12 cm dlouhý, po utržení mléčí. Čepel 8–14 cm široká, leskle zelená, vespod světlejší, jemně síťkovaná, lysá nebo se shluky chloupků v paždí žilek. Květy funkčně jednopohlavné, světle žluté, v koncových lysých chocholících. Dvounažky lysé, svírají navzájem tupý úhel (110–140°) semenná pouzdra zmáčklá, křídla 2–4 cm dlouhá, křídlo nažek sbíhá až na bázi semenného pouzdra. Listy jsou na podzim výrazně žlutě zbarvené.

Využití: V Tibetu se z boulí na kmenech javoru kapadockého vyrábějí tradiční čajové šálky.

Poznámka: Velmi podobným druhem je Acer mono, liší se neojíněnými větvičkami, křídla nažek sbíhají do poloviny semenného pouzdra.

Acer cappadocicumAcer cappadocicum
Acer cappadocicumAcer cappadocicum
Acer cappadocicum

Fotografováno dne 7. 10. 2006 (Česko, Nový Dvůr u Opavy).